Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Doktorat w wieku 83 lat? Pan Ignacy z Koszalina zapisze się w historii!

83-letni Ignacy Skrzypek obronił pracę doktorską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (@amupoznan) | Facebook

Anna Gębalska-Berekets - 22.01.23

Pan Ignacy Skrzypek obronił rozprawę doktorską na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. A dotyczyła ona dziejów pomorskiego muzealnictwa.

Dzieje muzealnictwa na Pomorzu Zachodnim do roku 1945 – to temat pracy doktorskiej, którą 10 stycznia 2023 r. na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obronił pan Ignacy Skrzypek. Najstarszy doktorant na tej uczelni jest z zamiłowania i zawodu archeologiem.

Nigdy nie jest za późno, by spełniać marzenia

Przez wiele lat mężczyzna był kierownikiem Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Pan Ignacy urodził się w 1940 r. Jest cenioną i poważaną postacią w środowisku badaczy dziejów Pomorza Zachodniego i tamtejszych muzealników.

„Prócz archeologicznych badań, w obszarze jego zainteresowania znalazła się też regionalistyka i związane z nią dzieje pomorskiego muzealnictwa” – czytamy w komunikacie przekazanym przez uczelnię. 

Obronie przewodniczył prof. Przemysław Matusik, polski historyk, zastępca dyrektora Instytutu Historii Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

“Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o tym, że koszaliński archeolog Ignacy Skrzypek obronił właśnie doktorat! Pan Ignacy (przez przyjaciół zwany Wojtkiem) przez całe swoje zawodowe życie związany był — poniekąd nadal jest — z naszym Muzeum, w którym przez wiele lat kierował Działem Archeologii. Rozprawa doktorska dotyczyła jednak jego drugiej naukowej pasji — [regionalistyki] i dziejów pomorskiego muzealnictwa” — napisano na profilu Muzeum na Facebooku.

https://www.facebook.com/amupoznan/posts/pfbid035T9a59sCUWZ4v13PSvtwNffQiY5WTzZ16PDNZ1oYifh3Tg4aoSND4DNoWXLbHCuFl

„Jest pan człowiekiem ogromnej wiedzy i pasji”

Z gratulacjami dla 83-letniego doktora pospieszyli także internauci. „Wspaniałe! Ogromne gratulacje!”; „Podwójnie gratuluję – doktoratu i przełamywania stereotypów związanych z wiekiem”; „Wielkie gratulacje! Kłaniam się. Jest Pan ogromną inspiracją”; „Jest Pan człowiekiem ogromnej wiedzy i pasji”; „Motywuje Pan do działania i realizacji marzeń w każdym wieku!”; „Każdy wiek jest dobry na jedną z największych przygód życiowych – przygodę z nauką, a przy tym znakomitą zabawę” – to tylko niektóre z komentarzy, które można znaleźć na facebookowym profilu poznańskiej uczelni.

Wyjątkowy doktorat na Politechnice Wrocławskiej

W połowie grudnia 2022 r. marzenie sprzed 50 lat spełnił również pan Tadeusz Sawicki. Mężczyzna udowodnił, że upragniony cel można osiągnąć niezależnie od wieku. 73-letni inżynier obronił doktorat na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Pan Tadeusz otrzymał dyplom z wyróżnieniem.

„O doktoracie marzyłem już w trakcie studiów, cztery lata po ich ukończeniu opublikowałem nawet artykuł w magazynie naukowo-technicznym „Mechanik” – mówi dr inż. Tadeusz Sawicki. “Niestety zawirowania życiowe sprawiły, że nie udało mi się tego dokonać. Aż do teraz” – dodaje.

W trakcie obrony dr Sawicki mógł liczyć na wsparcie rodziny oraz licznego grona swoich kolegów i koleżanek, absolwentów Wydziału Mechanicznego z rocznika 1973, z którymi za rok będzie obchodził jubileusz 50-lecia ukończenia studiów na PWr.

„Doktorat to zwieńczenie mojej kariery zawodowej, podczas której udało mi się stworzyć autorskie rozwiązania szeregu problemów technicznych oraz związane z nimi patenty” – wyjaśnił dr Tadeusz Sawicki.

Źródła: Muzeum w Koszalinie/Facebook; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/Facebook; www.pwr.edu.pl.

Tags:
naukaosoby starszepasja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail