Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zdewastowano figurę Jezusa w Jerozolimie. To kolejny już akt agresji w tym mieście [zdjęcia]

Attack-occured-at-the-Chapel-of-the-Condemnation-Flagellation-Sanctuary-in-the-Old-City-of-Jerusalem

Marinella Bandini | ALETEIA

Karol Wojteczek - Katolicka Agencja Informacyjna - 02.02.23

Według nieoficjalnych informacji sprawca próbował również podpalić zabytkową świątynię...

Do zdarzenia doszło dziś (2.02) ok. godz. 8.30 w Kościele Biczowania na jerozolimskim Starym Mieście. Ok. 40-letni mężczyzna wtargnął do świątyni, po czym przewrócił znajdującą się w niej figurę Chrystusa. Sprawca został obezwładniony przez obecnego na miejscu portiera obiektu. „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie” – wykrzykiwać miał w trakcie ataku.

Jak podają funkcjonariusze, zatrzymany mężczyzna to “niestabilny psychicznie” amerykański turysta. “Izraelska policja bardzo poważnie traktuje szkody wyrządzone instytucjom i miejscom religijnym. Policja będzie nadal działać z determinacją przeciwko przemocy i wandalizmowi w świętych miejscach wszystkich religii” – czytamy w komunikacie służb.

W mediach społecznościowych pojawiają się jednak doniesienia, iż sprawca jest w rzeczywistości żydowskim ekstremistą amerykańskiego obywatelstwa, który w swoich poczynaniach kierował się nienawiścią religijną. Niektóre wpisy sugerują, iż nie działał sam, a nawet, że jego celem było podpalenie świątyni. Nie jesteśmy jednak w stanie tych informacji zweryfikować.

Miejsce przesiąknięte tradycją

Kościół Biczowania to XII-wieczna świątynia położona w dzielnicy muzułmańskiej, przy II stacji jerozolimskiej drogi krzyżowej (Via Dolorosa). Według tradycji w pobliżu tego miejsca dokonało się biczowanie Jezusa Chrystusa, a także umycie rąk przez Piłata i uwolnienie Barabasza.

Kaplica, w której dokonano dzisiejszego aktu wandalizmu, jest jednym z miejsc administrowanych przez franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej. Pod zarządem Kustodii znajduje się również renomowane Franciszkańskie Studium Biblijne oraz otwarte w 1902 r., najstarsze w Jerozolimie muzeum zajmujące się historią i kulturą chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. W ostatnich latach powstało tam zaś Terra Sancta Museum (Muzeum Ziemi Świętej) z działem archeologicznym i historycznym.

“Z narastającymi obawami stanowczo potępiamy narastającą falę aktów nienawiści i przemocy wobec społeczności chrześcijańskiej w Izraelu. Nie ma przypadku w tym, że legitymizacja dyskryminacji i przemocy przez opinię publiczną i obecne środowisko polityczne Izraela przekłada się na akty nienawiści i przemocy wobec chrześcijańskiej społeczności. Oczekujemy i żądamy od izraelskiego rządu i służb porządkowych stanowczych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich społeczności i zagwarantowania ochrony mniejszościom religijnym oraz zwalczenia religijnego fanatyzmu” – napisała Kustodia w oświadczeniu wydanym po dzisiejszym ataku.

Izrael tylko dla Żydów?

Nasilenie przemocy ze strony izraelskich ortodoksów i nacjonalistów przyniosły październikowe wybory parlamentarne, wygrane przez nacjonalistyczno-konserwatywne ugrupowanie Likud. Od tego momentu trwa w Ziemi Świętej kolejna fala aktów agresji wymierzonych w przedstawicieli innych niż judaizm wyznań i należące do nich miejsca kultu.

Dzisiejszy akt wandalizmu jest już szóstym od początku roku atakiem na obiekty chrześcijańskie i chrześcijan w Ziemi Świętej. W styczniu zbezczeszczono cmentarz protestancki na jerozolimskiej Górze Syjon, zdewastowano kościół maronicki w północnym Izraelu i namalowano nienawistne graffiti na ścianach ormiańskiego klasztoru na Starym Mieście w Jerozolimie. Doszło również do ataków na chrześcijańskie restauracje przy Nowej Bramie w chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta oraz na Patriarchat Ormiański. Szczegółowo o bieżącej sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej pisaliśmy tutaj.

Protest przeciwko nasilającej się przemocy wystosowało w grudniu Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej. Organ ten pomaga koordynować współpracę pomiędzy funkcjonującymi w Ziemi Świętej wspólnotami pozostającymi w łączności ze Stolicą Apostolską.

Francuski magazyn „Terre Sainte” określił niedawno powstały w Izraelu rząd jako „najbardziej prawicowy w historii kraju. Z (…) ministrami, którzy są jawnymi nacjonalistami, kolonialistami i obrońcami państwa Izrael otwartego tylko dla Żydów”.

Tags:
JerozolimaprofanacjaprześladowaniaprzestępstwoZiemia Święta
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail