Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/04/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

„Mądrość Boża” i patron pustelników. Jakie imiona dla dzieci były najpopularniejsze w 2022 r.?

noworodek leży w kosztu, ubrany w niebieską czapkę i pieluszkę

Tomsickova Tatyana | Shutterstock

Joanna Operacz - 10.02.23

Zofia i Antoni to imiona, które najchętniej nadawano dzieciom w Polsce w minionym roku – podało Ministerstwo Cyfryzacji.

Antoni zwycięzca

Najwięcej niemowląt urodzonych w ubiegłym roku (6670 chłopców) dostało na imię Antoni. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Jan (6341 chłopców), Aleksander (6201) i Nikodem (6155).

Kolejne miejsce zajęły Zofie, których urodziło się w Polsce 5714. Kolejne najpopularniejsze imiona żeńskie to: Zuzanna (5558 dziewczynek), Hanna, Laura, Maja, Julia, Oliwia, Alicja, Pola i Lena. Natomiast pierwszą dziesiątkę męską zamykają: Franciszek, Jakub, Leon, Mikołaj, Stanisław i Filip.

Zofia wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę: Zuzannę, która w tym roku zajęła drugie miejsce. Antoni natomiast dzierży palmę pierwszeństwa już od kilku lat.

(nie)ekscentryczny Nikodem

Najciekawszy z tej listy jest chyba przypadek Nikodema. Imię, które do niedawna było rzadkie, a nawet ekscentryczne, należy ostatnio do najpopularniejszych. W niektórych rejonach kraju (np. w województwie warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim) znalazło się ono nawet na pierwszym miejscu. Zaskakująca może też być popularność takich imion, jak Leon, Laura, Maja, Oliwia i Alicja.

Jak się okazuje, preferencje rodziców znacznie się różnią w różnych częściach kraju. Na przykład w województwie podlaskim najpopularniejszymi imionami męskimi były kolejno: Aleksander i Jakub, a w mazowieckim – Jan i Aleksander. Z kolei w zestawieniu imion żeńskich w kilku województwach (m.in. śląskim, świętokrzyskim, łódzkim i opolskim) pierwsze miejsce zajęła Hanna, a w kilku innych (np. dolnośląskim i małopolskim) – Zuzanna.

Paweł nie dogoni Ksawerego

Daleko poza podium znalazły się takie – wydawałoby się – popularne imiona, jak Maria (10. miejsce) czy Anna (24. miejsce). W rankingu można znaleźć więcej niespodzianek. Na przykład Liliana i Iga (16. i 17. miejsce) wyprzedziły Helenę, Klarę i Aleksandrę (miejsca od 20. do 22.). Do tego na 32. miejscu znalazła się pisana przez dwa „n” Lilianna. Co ciekawe, Mia i Milena były w ubiegłym roku chętniej wybierane niż Barbara i Karolina.

Jak sądzicie, które imię jest teraz popularniejsze – Piotr czy Tymon? Otóż ten drugi znalazł się na stosunkowo wysokiej 15. pozycji, a pierwszy – o dziesięć miejsc dalej (choć w rejestrze PESEL wszystkich żyjących obywateli Polski Piotr jest najczęściej występującym imieniem). Czasy świetności najwyraźniej ma również są sobą imię Paweł, które uplasowało się na 47. miejscu, wyprzedzone przez takie imiona jak Ksawery, Fabian, Alan czy Natan.

73 dziewczynki w Polsce dostały na imię Faustyna, co najpewniej jest świadectwem popularności kultu Miłosierdzia Bożego i jego „apostołki” świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Można też przypuszczać, że wielu ze 170 chłopców, którzy dostali niezbyt modne dzisiaj imię Andrzej, zostało tak nazwanych na cześć męczennika i patrona Polski świętego Andrzeja Boboli, którego kult w ostatnich latach wyraźnie rośnie.

W zestawieniu najpopularniejszych imion znalazła odzwierciedlenie wojna na Ukrainie i napływ ukraińskich uchodźców do Polski. Oto przykłady. Wśród imion męskich w rejestrze PESEL na 100. miejscu znalazł się Artem (355 chłopców urodzonych w Polsce w 2022 roku), na kolejnym Oleksandr (213 chłopców), a nieco dalej – Dmytro, Makar i Mykhailo.

Cesarzowa albo księżna

Jeśli myślicie o jakimś oryginalnym i rzadko spotykanym imieniu dla swojego dziecka, możecie wybrać coś z końca listy, gdzie umieszczono imiona nadane dzieciom zaledwie dwa razy, np. Zyta (tak miała na imię kandydatka na ołtarze – cesarzowa Austro-Węgier Zyta Habsburg), Odetta, Radochna i Dąbrówka (to od pierwszej chrześcijańskiej władczyni w Polsce – żony Mieszka I). Natomiast dla chłopca mogą to być na przykład: Witalis, Gajusz, Arseniusz, Melchior, Samson albo Antoniusz.

Rodzice, którzy dali swoim pociechom dwa imiona, najczęściej wybierali na drugie Marię, Annę albo Zofię wśród dziewczynek oraz Jana, Piotra i Józefa wśród chłopców.

Tags:
dzieciimięrodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail