Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Płakało, ale było zadbane”. Chłopczyk odnaleziony w gnieźnieńskim oknie życia

nogi niemowlaka leżącego pod kocykiem

imagenist | Shutterstock

Zdjęcie ilustracyjne

Redakcja - 13.02.23

„Dla nas jest to wielkie wydarzenie i chylimy czoła przed matką, która zdecydowała się dać życie temu dziecku” – podkreśla s. Małgorzata Morkowska.

Chłopiec trafił do punktu dziś (13.02) ok. godz. 5.00 rano. „Dziecko płakało, ale było zadbane. Dla nas jest to wielkie wydarzenie i chylimy czoła przed matką, która zdecydowała się dać życie temu dziecku. To chyba najcenniejszy dar, jaki, w swojej trudnej sytuacji, mogła dać matka” – skomentowała w rozmowie z portalem Gniezno24 s. Małgorzata Morkowska z opiekującego się oknem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek).

Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Caritas archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Krzysztof Stawski, odnaleziony chłopczyk liczy sobie ok. kilku-kilkunastu dni. S. Morkowska jego wiek szacuje jednak na ok. miesiąca. „Po wstępnych oględzinach na miejscu, przy oknie życia, stwierdzono, że dziecko jest w dobrym stanie. (…) to czarnowłosy chłopczyk” – podsumował ks. Stawski.

https://www.facebook.com/CAGgniezno/posts/3570062573272953

Z okna życia zniknął za to list adresowany do pozostawiających swe dzieci rodziców. Zawiera on m.in. prośbę o wybór imienia i podanie daty urodzenia oddawanego maleństwa oraz zapewnienie, że dziecko zostało oddane w dobre ręce, że jest bezpieczne i znajdzie kochający dom.

Zgodnie z procedurami matka dziecka ma sześć tygodni na zmianę swojej decyzji. Później względem chłopca zostanie uruchomiona procedura adopcyjna. Do czasu znalezienia nowego domu maleństwo przebywać będzie w pogotowiu opiekuńczym. Póki co, zgodnie z procedurami, przebywa w szpitalu.

Gnieźnieńskie okno życia przy ul. Lecha 11 powstało w marcu 2012 r. Odnaleziony dziś malec to drugie pozostawione dziecko w jego historii. Pierwszy chłopiec trafił do punktu w sierpniu 2013 r.

„To drugie dziecko w naszym oknie życia. Poprzednie pozostawiono u nas dziesięć lat temu, 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. Teraz dzieciątko trafiło do nas w przeddzień nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii. Widzimy w tym znak Bożej opieki. Dziękujemy Bogu za to życie, a jego mamie, że zdecydowała się urodzić” – dodała s. Morkowska w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Tags:
adopcjaCaritasdzieciokno życia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail