Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Płakało, ale było zadbane”. Chłopczyk odnaleziony w gnieźnieńskim oknie życia

nogi niemowlaka leżącego pod kocykiem

imagenist | Shutterstock

Zdjęcie ilustracyjne

Redakcja - 13.02.23

„Dla nas jest to wielkie wydarzenie i chylimy czoła przed matką, która zdecydowała się dać życie temu dziecku” – podkreśla s. Małgorzata Morkowska.

Chłopiec trafił do punktu dziś (13.02) ok. godz. 5.00 rano. “Dziecko płakało, ale było zadbane. Dla nas jest to wielkie wydarzenie i chylimy czoła przed matką, która zdecydowała się dać życie temu dziecku. To chyba najcenniejszy dar, jaki, w swojej trudnej sytuacji, mogła dać matka” – skomentowała w rozmowie z portalem Gniezno24 s. Małgorzata Morkowska z opiekującego się oknem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek).

Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Caritas archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Krzysztof Stawski, odnaleziony chłopczyk liczy sobie ok. kilku-kilkunastu dni. S. Morkowska jego wiek szacuje jednak na ok. miesiąca. “Po wstępnych oględzinach na miejscu, przy oknie życia, stwierdzono, że dziecko jest w dobrym stanie. (…) to czarnowłosy chłopczyk” – podsumował ks. Stawski.

https://www.facebook.com/CAGgniezno/posts/3570062573272953

Z okna życia zniknął za to list adresowany do pozostawiających swe dzieci rodziców. Zawiera on m.in. prośbę o wybór imienia i podanie daty urodzenia oddawanego maleństwa oraz zapewnienie, że dziecko zostało oddane w dobre ręce, że jest bezpieczne i znajdzie kochający dom.

Zgodnie z procedurami matka dziecka ma sześć tygodni na zmianę swojej decyzji. Później względem chłopca zostanie uruchomiona procedura adopcyjna. Do czasu znalezienia nowego domu maleństwo przebywać będzie w pogotowiu opiekuńczym. Póki co, zgodnie z procedurami, przebywa w szpitalu.

Gnieźnieńskie okno życia przy ul. Lecha 11 powstało w marcu 2012 r. Odnaleziony dziś malec to drugie pozostawione dziecko w jego historii. Pierwszy chłopiec trafił do punktu w sierpniu 2013 r.

„To drugie dziecko w naszym oknie życia. Poprzednie pozostawiono u nas dziesięć lat temu, 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. Teraz dzieciątko trafiło do nas w przeddzień nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii. Widzimy w tym znak Bożej opieki. Dziękujemy Bogu za to życie, a jego mamie, że zdecydowała się urodzić” – dodała s. Morkowska w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Tags:
adopcjaCaritasdzieciokno życia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail