Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zarzuty za modlitwę pod placówką aborcyjną? Sąd uniewinnił ks. Seana Gougha

Ksiądz Sean Gough stanie przed sądem za nalepkę prolife na samochodzie i cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną

fot. ADF UK

Karol Wojteczek - 16.02.23

Duchowny został oskarżony o "zastraszanie" z powodu cichej modlitwy i naklejki pro-life na samochodzie... Za jego zaangażowaniem na rzecz ochrony życia poczętego stoi poruszająca, osobista historia.

Duchowny z brytyjskiego Birmingham, ks. Sean Gough został zatrzymany przez policję, gdy modlił się po cichu pod jedną z placówek aborcyjnych w swoim mieście.

Funkcjonariuszom nie spodobał się jego transparent z hasłem “Praying for freedom of speech” (“Modlę się o wolność słowa”), jak również naklejka na jego aucie o treści “Unborn lives matter” (“Życie nienarodzonych ma znaczenie”).

O szczegółach sprawy poinformowała 9 lutego organizacja prawników ADF UK. „Modlę się gdziekolwiek się znajduję, w mojej głowie, za ludzi wokół mnie. Jak to możliwe, żeby przestępstwem było to, że ksiądz się modli?” – pytał w nagranym oświadczeniu duchowny.

“Moja mama dokonała odważnego wyboru na całe życie, kiedy byłem dzieckiem. (…) Zostałem poczęty w kontekście poważnej przemocy, a ona znalazła łaskę i siłę, by walczyć za nas oboje. Tak wielu ludzi uważało, że powinna mnie abortować, ale dzięki łasce Bożej tego nie zrobiła i oboje jesteśmy dziś za to bardzo wdzięczni” – dodał.

Dziś (16.02) odbyła się rozprawa ks. Gougha, który usłyszał zarzut “zastraszania” personelu aborcyjnej placówki. Co ważne, w momencie, gdy duchowny został zatrzymany, tzw. klinika była akurat zamknięta. Ostatecznie sąd przyznał rację oskarżonemu kapłanowi.

Ks. Gough nie jest pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która usłyszała zarzuty w związku z modlitwą przed placówkami aborcyjnymi. Zaledwie miesiąc temu grzywną w wysokości 100 funtów ukarano Adama Smitha-Connora z Bournemouth.

Wiele brytyjskich samorządów wprowadziło w ostatnich latach tzw. strefy buforowe wokół miejsc, w których przeprowadzane są aborcje. W promieniu 500 stóp od takich placówek zakazane są wszelkie formy nękania ich klientów i personelu.

Zakaz ten obejmuje również modlitwę oraz umieszczanie w przestrzeni publicznej haseł, plakatów czy transparentów. Brytyjski parlament pracuje również obecnie nad uregulowaniem tej kwestii na poziomie ogólnokrajowym.

Tags:
aborcjaAngliaksiądzmodlitwaprześladowania
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail