Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Watykan wystrzeli w kosmos własnego satelitę! A wraz z nim… książkę papieża Franciszka

Watykański satelita

fot. Vjacheslav Shishlov | Shutterstock; speisatelles.org

Daniel Esparza - 30.03.23

Fragmentów publikacji będzie można słuchać przez zwykłe radio. Pod warunkiem, że... obiekt będzie akurat przelatywał nad naszymi głowami ;-)

Jak podaje Vatican News, satelita Spei Satelles (łac. “Strażnik Nadziei”) wystrzelony zostanie 10 czerwca br. z bazy Vandenberg w Kalifornii, należącej do Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych. Skonstruowana przez firmę SpaceX rakieta Falcon 9 wyniesie go na niską orbitę okołoziemską, na wysokość 525 km.

Obiekt o wielkości piłki do futbolu amerykańskiego zabierze ze sobą w przestrzeń kosmiczną wydaną przed dwoma laty książkę papieża Franciszka pt. Dlaczego się boisz? Nie masz wiary?. Publikacja ta stanowi zredagowany i wzbogacony materiałem fotograficznym tekst niezwykłego błogosławieństwa Urbi et Orbi, jakie 27 marca 2020 r., w pierwszych tygodniach pandemii, Ojciec Święty wygłosił przed pustym placem św. Piotra.

Informacja o nietypowej misji ucieszyć może wielu pasjonatów radioamatorstwa. Watykański satelita nadawać będzie bowiem fragmenty wspomnianej książki w paśmie umożliwiającym nasłuch przy użyciu większości tradycyjnych radioodbiorników (na częstotliwości 437,5 MHz w paśmie UHF). Warunek jest jeden – Spei Satelles musi akurat przelatywać nad naszymi głowami.

Postępy misji śledzić można na stronie internetowej www.speisatelles.org. Tam też dostępna będzie trasa przelotu satelity. Póki co na wspomnianej witrynie stworzyć można własną wirtualną kartę pokładową. Imiona i nazwiska osób, które się na to zdecydują, wyniesione zostaną na orbitę na specjalnym mikroczipie. Z wygenerowaniem karty wiąże się jednak deklaracja czynienia dzieł miłosierdzia na rzecz pokoju i nadziei.

Spei Satelles pozostanie na orbicie okołoziemskiej przez 12 lat, z uwagi na ograniczenia baterii sygnał nadawać będzie jednak jedynie przez pierwsze ok. 6-12 miesięcy.

Tags:
kosmospapież FranciszekWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail