Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

16-letnia tancerka na wózku zdobyła 2 złote medale

Wheel-chair-dance-EN_01019942_0126.jpg

VIPHOTO/East News

Redakcja - 13.04.23

16-letnia Sara Staszyszyn, poruszająca się na wózku nastolatka z Przemyśla wzięła udział w World Para Dance Sport w Amsterdamie w Holandii. Na tych zawodach zmierzyła się z rywalami z całego świata.

Jedyna reprezentantka z Polski z dwoma krążkami

Sara Staszyszyn jako jedyna reprezentowała Polskę na zawodach w Holandii. Podczas zawodów, mających już wieloletnią tradycję, zdobyła 2 złote medale. Pierwszy w kategorii Single Woman Class 1, a drugi – Dutch Open Single Woman Hoofd. Nie są to pierwsze sukcesy niepełnosprawnej tancerki. 

W zeszłym roku zajęła trzecie miejsce w trakcie mistrzostw Open Dance Spectacular na Malcie w kategoriach Single Lady Conventional Class oraz Showdance Championship Class 1.

https://www.facebook.com/naszemiastoprzemysl/posts/pfbid0dgSKXRHn2WAvE2g5bMcZud4oQ72pLSJwaS9wan6ZR3GksD4XCqvFnNYUUcPnBtVfl?__cft__[0]=AZUrKQXYfRgZa4Ug5qAfsMutLzpHN38_uLGtk6ijx_XlpeuPfPVTG5b2OMu9Wi6stimebmwQpUadsXfVYwbIUBh4mI2hz-90jE8I_ZLvIyIOh50_hD9O8Fk417_vvMiuq1ZsG99efIdZBLRTVVgqfNzN&__tn__=%2CO%2CP-R

Marzenie spełnione mimo przeszkód

Sara cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Ta nieuleczalna choroba powoduje, że łatwo o złamanie nawet podczas powolnego ruchu lub we śnie. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji marzenia, w czym Sarę wspiera jej mama, Beata:

– Nie było łatwo ze znalezieniem szkoły tańca, która prowadziłaby lekcje dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich – mówi pani Beata. – Muszą być odpowiednio przygotowane sale, podjazdy. Na początku pomysł wydawał się niewykonalny, wręcz absurdalny. Tym bardziej z taką chorobą, którą ma Sarunia.

Rafał Zakielarz – właściciel Szkoły Tańca Golden Dance z Przemyśla – mimo początkowego oporu zgodził się spróbować trenować Sarę. Udało się i nastolatka tańczy tutaj do dziś osiągając prawdziwe sukcesy.

– Do Polski i mojego miasta Przemyśla wracam z dwoma złotymi medalami – stwierdza z dumą Sara Staszyszyn.

Źródło: przemyśl.naszemiasto.pl 

Tags:
niepełnosprawnośćtaniec
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail