Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Ostrów, Poznań czy Praga – gdzie odbył się chrzest Polski?

Poland-Baptism-EN_01367924_0066.jpg

MONKPRESS/East News

Dariusz Dudek - 14.04.23

Kiedy uczyłem się w szkole historii, na lekcji o chrzcie Polski mówiono, że odbył się na Ostrowie Lednickim – wysepce na jeziorze Lednica. Okazuje się jednak, że nie ma na to wystarczających dowodów. Gdzie zatem odbył się chrzest Mieszka?

Wersja tradycyjna  

Według wielu badaczy miejscem chrztu Mieszka – a co za tym idzie Polski – miał być Ostrów Lednicki – 7,5-hektarowa wyspa na jeziorze Lednica. Znajdował się tam jeden z ważniejszych grodów państwa Polan. Była w nim kaplica, w której znaleziono pozostałości zagłębień, które mogły być baptysterium – specjalnym zbiornikiem służącym do chrztu poprzez zanurzenie. 

– Badania archeologiczne potwierdziły, że relikty basenów pochodzą z tego czasu, gdy tworzyło się nasze państwo, następował historyczny chrzest władcy, część archeologów łączy je właśnie z chrztem Mieszka – stwierdza w rozmowie z PAP Janusz Górecki, który jest kierownikiem Wczesnopiastowskiej Rezydencji na Ostrowie Lednickim.

Amerykański historyk Philip Steele autor książki “Nawrócenie i chrzest Mieszka I” stwierdza, że władca wybrał obronny gród, z dala od ówczesnej stolicy – Gniezna – by zminimalizować ryzyko buntu poddanych, którzy mogli być niezadowoleni ze zmiany religii. 

A może jednak Poznań?

Niektóry badacze, jak np. Paweł Jasienica, twierdzą, że chrzest Mieszka I odbył się w Poznaniu na terenie dzisiejszej katedry. To w niej, w 1952 r. odnaleziono płaską czaszę zidentyfikowaną jako chrzcielnica. 

Za tą tezą opowiada się także prof. dr hab. Andrzej Pleszczyński, który stwierdza:

– W Poznaniu Mieszko I mógł się czuć prawdziwie u siebie, bo gród zbudowano z jego rozkazu, a załogę stanowili na pewno ludzie dobrani. 

W ten sposób władca mógł jasno zadeklarować swój wybór, pozostając jednak bezpiecznym w razie nieprzychylnej reakcji poddanych.

Miejsca zupełnie nieprawdopodobne

Jan Długosz – XV-wieczny kronikarz – twierdził, że chrzest odbył się w stolicy państwa Polan – Gnieźnie. Tę tezę obala cytowany już wyżej prof. Andrzej Pleszczyński.

– W Gnieźnie, jak się wydaje – stwierdza profesor – istniało stare sanktuarium pogańskie i pewne analogie połabskie sugerują, że władcy dokonujący konwersji starali się unikać ostrej konfrontacji z siłą starej wiary.

Są także historycy, którzy twierdzą, że chrzest Mieszka odbył się w Pradze. Stamtąd pochodziła bowiem Dobrawa. Bazują na pochodzącym z XV w. “Roczniku” Sędziwoja. Zdecydowana większość badaczy odrzuca jednak tę hipotezę.

Niezależnie do tego gdzie miał miejsce chrzest Mieszka, a co za tym idzie – Polski, dużo ważniejsze jest to, co ze sobą przyniósł: wiarę w Jezusa Zmartwychwstałego.

Korzystałem z: historia.dorzeczy.pl i muzhp.pl

Tags:
chrzestMieszko
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail