Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Polska ma swój udział w badaniu Jowisza. Wystartowała sonda JUICE

Start misji JUICE

JODY AMIET/AFP/East News

Nauka w Polsce - 20.04.23

Bezzałogowa sonda kosmiczna JUICE, która ma zbadać środowisko wokół Jowisza, wystartowała w piątek z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Naukowy i techniczny udział w misji mają Polacy.

Długa podróż sondy JUICE

Pierwotnie JUICE miała rozpocząć podróż w czwartek, ale start został przełożony z powodu zagrożenia wystąpieniem wyładowań elektrycznych.

Misja JUICE jest realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Ważąca 5 ton sonda ma dotrzeć do układu Jowisza, w którym zbada trzy jego lodowe księżyce: Ganimedesa, Europę i Kallisto. Są to tzw. lodowe księżyce i przypuszcza się, że pod warstwami lodu mogą istnieć oceany płynnej wody.

Wedle planów ESA sonda JUICE ma dotrzeć na Jowisza w 2031 r. Sonda będzie też badać samą planetę i jej otoczenie. Wśród celów misji wymieniono badania atmosfery, środowiska magnetycznego, wulkanicznego księżyca Io, pyłowych pierścieni i mniejszych księżyców.

Szacowany budżet przedsięwzięcia to ok. 1,6 mld euro.

Polska i Ukraina na pokładzie sondy

Na rakiecie znalazł się rysunek dziewczynki z Ukrainy Jaryny Zakałużnej, która wygrała w 2021 r. konkurs plastyczny. Rysunek przedstawia Jowisza, jego lodowe księżyce i Ziemię oraz samą sondę JUICE w przestrzeni kosmicznej.

JUICE to główna tegoroczna misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polska bierze udział w projekcie – Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także firmy Astronika Sp. z o.o. i Sener Polska Sp. z o.o. dostarczyły ważne elementy sondy.

Przed sondą JUICE cała seria manewrów

Ponad rok po wystrzeleniu sonda w sierpniu 2024 roku ponownie minie Ziemię i Księżyc. W sierpniu 2025 roku nastąpi przelot koło Wenus, w sierpniu 2026 roku ponowny przelot koło Ziemi i kolejny w 2029 roku. Manewry te pozwolą uzyskać tzw. asysty grawitacyjne, by jak najmniejszym kosztem dotrzeć do Jowisza. Od lipca 2031 roku do listopada 2034 roku ma nastąpić łącznie 35 przelotów w pobliżu lodowych księżyców Jowisza, a w grudniu 2034 sonda ma wejść na orbitę wokół Ganimedesa.

(…)

kjm/ tebe/ bar/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tags:
Jowiszkosmosnauka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail