Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 15/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Przebrany za księdza raper rozdaje marihuanę na teledysku nakręconym w kościele

MEXICO

Viral

Jaime Septién - 27.04.23

Ta sprawa budzi kontrowersje. Teledysk rapera o nazwisku Alemán podzielił Meksyk na dwie przeciwstawne grupy: tych, którzy postrzegają to jako świętokradztwo i obwiniają Kościół za zbytnią otwartość, oraz tych, którzy twierdzą, że są to nowe sposoby przekazywania młodym ludziom pozytywnych wartości.

Co wydarzyło się w sanktuarium w Guadalupano?

Co się stało? Meksykański raper nagrał wideo do swojego kolejnego singla przed ołtarzem sanktuarium Guadalupano w Hermosillo, stolicy stanu Sonora, przebrany za księdza. Rozdaje na nim grupie młodych ludzi papierosy z marihuaną. Są oni ustawieni w kolejce, jakby szli do komunii.

Wierni z Hermosillo i innych miejsc w Meksyku uznali, że wideo Alemána obraża Kościół, zwłaszcza że raper udaje odprawianie mszy i stoi plecami do tabernakulum.

Ojciec Luis Armando González Torres z sanktuarium Guadalupano przyznał, że upoważnił rapera do nagrania wideo i wyjaśnił, że nie pozwolił mu podejść do ołtarza. Według księdza Najświętszy Sakrament był schowany w czasie nagrywania, a raper nie używał szat liturgicznych z kościoła, ale zamiast tego przyniósł rekwizyty, które miały go upodobnić do księdza.

Użytkownicy mediów społecznościowych komentują

Użytkownicy mediów społecznościowych skomentowali jego oświadczenie. Jeden z nich napisał: „Ojcze, z całym szacunkiem, nie sądzę, żeby ta piosenka zbliżyła ludzi do kościoła, nikt nie wykona tej pracy, którą my musimy wykonać. Ducha Świętego w tym nie ma”.

Według ojca Gonzáleza Torresa raper powiedział, że jego piosenka ma pozytywne przesłanie. „Drzwi są otwarte, jak mówi papież Franciszek, i nie mamy prawa, by osądzać czyjeś życie”. Przyznał jednak, że sytuacja „nie była w porządku”, stwierdził także, że gdy piosenka się ukaże, „zobaczymy, czy przyniesie pozytywny efekt”.

Raper przeprosił później w wideo zamieszczonym na swoim koncie w mediach społecznościowych, mówiąc: „Ten film ma na celu przeprosiny wszystkich osób, które poczuły się urażone, zranione wczorajszym teledyskiem. Wszystko zostało jednak zrobione z wielkim szacunkiem i miłością. Jeszcze raz przepraszam ojca Luisa, który pozwolił nam nagrać ten teledysk.

„Dziękuję za to, że mogłem nagrać ten teledysk, ponieważ jest to bardzo pozytywna piosenka z bardzo fajnym przesłaniem, które na pewno spodoba się odbiorcom. Różni się ona bardzo od wszystkiego, co zrobiłem wcześniej i wiem, że się spodoba, zwłaszcza wiernym z sanktuarium Guadalupano” – powiedział raper Alemán.

View this post on Instagram

A post shared by Luis Armando Gonzalez Torres (@padre_luis_armando)

Meksyk – kraj dotknięty handlem narkotykami

Érick Raúl Alemán Ramírez, znany jako Alemán, to raper pochodzący z Baja California, rapował u boku Peso Plumy. Jedną z jego najsłynniejszych piosenek jest „Chapo Guzmán”, w której opowiada o życiu meksykańskiego handlarza narkotyków i o tych którzy bronią narkotyków i handlu nim tak, jakby to była uczciwa praca.

„Jako katolik jestem obrażony, każdy przyklęka przechodząc przed ołtarzem z szacunku. A tu ktoś używa tego samego ołtarza jako podestu dla miksera. To jest obraza i zasługujemy na wyjaśnienie, boli mnie świadomość, że modernizm atakuje”, napisał jeden z użytkowników mediów społecznościowych, podczas gdy inni skorzystali z okazji, aby wypomnieć Kościołowi kwestię wykorzystywania seksualnego.

Ta sprawa budzi kontrowersje. A w Meksyku oznacza to coś bardzo niebezpiecznego. W swoim oświadczeniu archidiecezja Hermosillo przyznała, że użyczenie sanktuarium Guadalupano do tego filmu było „lekkomyślne”, mimo że podjęte bez złej woli. I zobowiązała się, by „zatroszczyć się i zapewnić”, aby takie czyny nie powtórzyły się w Kościele w tym regionie Meksyku, mocno dotkniętym handlem narkotykami.

Śródtytułu i podkreślenia pochodzą od polskiej edycji Aletei.

Tags:
kościółMeksykmuzykanarkotyki
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail