Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 15/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Skąd się biorą księża? Kilkuset kleryków odpowiedziało na ankietę

Radość nowych księży po święceniach kapłańskich

Robert Wozniak/East News

Zdjęcie ilustracyjne

Redakcja - 27.04.23

Ankieta została przeprowadzona wśród 458 kleryków, którzy mają przyjąć sakrament święceń w tym roku. Respondenci mają ze sobą wiele wspólnego!

Ankieta została wysłana do 458 kleryków. Opowiedziało na nią 334. Pochodzą z 114 diecezji i 24 różnych instytutów konsekrowanych. 

Przyszli księża katoliccy od kolebki

Zdecydowana większość przyszłych prezbiterów pochodzi z pełnych, katolickich rodzin. 93% z nich zostało ochrzczonych, jako dzieci. 93% było wychowanych przez rodziców mieszających razem i będących małżonkami. Co ciekawe, co trzeci z kleryków ma w swojej rodzinie księdza lub osobę konsekrowaną.

Bp Earl Boyea, przewodniczący Komisji Biskupów USA ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań stwierdził:

„Badania przeprowadzone wśród zakonników i zakonnic po ślubach oraz mężczyzn wyświęconych do kapłaństwa pokazują, że rodziny, wsparcie ze strony proboszczów oraz katolickie szkoły zapewniają optymalne środowisko dla rozwoju powołania”.

Zaangażowani w parafię

Większość przyszłych amerykańskich księży angażowała się w życie parafii. Ponad 70% z nich było ministrantami, a 40% – nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej. 

Co trzeci posługiwał jako katecheta lub był zaangażowany w formację młodzieży i studentów. Część z nich (ok. 23%) angażowało się w posługę muzyczną.

Głębokie życie modlitewne przeszłych księży

Klerycy, którzy wzięli udział w badaniu, wskazują, że już przed wstąpieniem do seminarium prowadzili regularne życie modlitewne. Co więcej, podejmowali podobne formy. 

  • 73% z nich regularnie adorowało Najświętszy Sakrament,
  • 2/3 kleryków regularnie odmawiało różaniec,
  • niemal połowa angażowała się w grupy modlitewne lub biblijne,
  • 1/3 z nich regularnie praktykowała Lectio Divina.

Katolickie szkoły

Spora część ankietowanych jakiś etap swojej edukacji przeszła w szkołach katolickich. 43% badanych chodziło do katolickiej szkoły podstawowej. 34% – do katolickiego liceum. Niemal tyle samo do katolickiego college’u. Co więcej, ok. 42% badanych przed wstąpieniem zdobyło wyższe wykształcenie.

Średnia wieku przyszłych amerykańskich księży to 30 lat – w przypadku prezbiterów diecezjalnych; i 34 – w przypadku zakonników. 

Źródło: www.ncregister.com

Tags:
ankietaformacjakleryk
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail