Ankieta została wysłana do 458 kleryków. Opowiedziało na nią 334. Pochodzą z 114 diecezji i 24 różnych instytutów konsekrowanych.
Przyszli księża katoliccy od kolebki
Zdecydowana większość przyszłych prezbiterów pochodzi z pełnych, katolickich rodzin. 93% z nich zostało ochrzczonych, jako dzieci. 93% było wychowanych przez rodziców mieszających razem i będących małżonkami. Co ciekawe, co trzeci z kleryków ma w swojej rodzinie księdza lub osobę konsekrowaną.
Bp Earl Boyea, przewodniczący Komisji Biskupów USA ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań stwierdził:
„Badania przeprowadzone wśród zakonników i zakonnic po ślubach oraz mężczyzn wyświęconych do kapłaństwa pokazują, że rodziny, wsparcie ze strony proboszczów oraz katolickie szkoły zapewniają optymalne środowisko dla rozwoju powołania”.
Zaangażowani w parafię
Większość przyszłych amerykańskich księży angażowała się w życie parafii. Ponad 70% z nich było ministrantami, a 40% – nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej.
Co trzeci posługiwał jako katecheta lub był zaangażowany w formację młodzieży i studentów. Część z nich (ok. 23%) angażowało się w posługę muzyczną.
Głębokie życie modlitewne przeszłych księży
Klerycy, którzy wzięli udział w badaniu, wskazują, że już przed wstąpieniem do seminarium prowadzili regularne życie modlitewne. Co więcej, podejmowali podobne formy.
- 73% z nich regularnie adorowało Najświętszy Sakrament,
- 2/3 kleryków regularnie odmawiało różaniec,
- niemal połowa angażowała się w grupy modlitewne lub biblijne,
- 1/3 z nich regularnie praktykowała Lectio Divina.
Katolickie szkoły
Spora część ankietowanych jakiś etap swojej edukacji przeszła w szkołach katolickich. 43% badanych chodziło do katolickiej szkoły podstawowej. 34% – do katolickiego liceum. Niemal tyle samo do katolickiego college’u. Co więcej, ok. 42% badanych przed wstąpieniem zdobyło wyższe wykształcenie.
Średnia wieku przyszłych amerykańskich księży to 30 lat – w przypadku prezbiterów diecezjalnych; i 34 – w przypadku zakonników.
Źródło: www.ncregister.com