Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 29/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Jesteście rodzicami już na zawsze”. W Krakowie pożegnano kolejne dzieci utracone [galeria]

Modlitwa podczas pogrzebu dzieci nienarodzonych

Karolina Krawczyk

Karolina Krawczyk - 22.11.23

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci utraconych. Ceremonia, podczas której pożegnano trzydzieścioro troje dzieci, odbyła się 21 listopada br.

„Kiedy stajemy wobec tak ogromnego cierpienia, jakim jest śmierć dziecka, to czasem najbardziej stosowne byłoby milczenie. Słowa wydają się wtedy nie na miejscu, bo dotykamy bólu, które jest wielką tajemnicą” – mówił w czasie homilii ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych.

„Nie uzyskamy odpowiedzi na to, dlaczego te dzieci zmarły, dlaczego tak szybko odeszły, chociaż tak po ludzku chcielibyśmy znać odpowiedź na to pytanie. Jednak przychodzimy dzisiaj do Jezusa i czerpiemy siłę nie z naszego ludzkiego, mizernego słowa, ale ze słowa, które On nam daje. Chrystus mówi dzisiaj do nas w ewangelii: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11,28). Innymi słowy, mówi do nas, że to wszystko… jest bez sensu, ale tylko wtedy, jeśli nie ma zmartwychwstania i życia wiecznego” – wyjaśnił kapłan.

Miłość, która nas łączy

Duszpasterz podkreślił, że te dzieci, których pogrzeb właśnie się odbywa, żyją w Bogu, a opłakujący je rodzice doczekają chwili spotkania. „Rodzicami tych dzieci jesteście już na zawsze” – mówił do pogrążonych w żałobie. „To jest słowo, które dzisiaj daje nam Chrystus. To słowo, którym chce nas umocnić! Rozstanie zawsze jest czymś bolesnym, jednak świadomość, że ta osoba, która odeszła, nadal żyje w wieczności, jest dla nas pociechą. Święty Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian podkreślił, że «miłość nigdy nie ustaje», że ona przekracza ból. To, co łączy nas z tymi, którzy już odeszli, to właśnie miłość” – mówił ks. Kościelniak. 

Kapłan nawiązał także do niedawno obchodzonej uroczystości Wszystkich Świętych. Podkreślił, że jest to uroczystość również tych dzieci, które właśnie doczekały się pogrzebu. „Odtąd już każdy pierwszy dzień listopada będzie dla was przypomnieniem o waszym dziecku. To nie jest dzień tylko świętych kanonizowanych, tych świętych czy błogosławionych, których znamy z imienia. To dzień wszystkich tych, którzy są w niebie. A my wierzymy, że wasze dzieci właśnie tam są” – zwrócił się do żałobników.

„W wyznaniu wiary mówimy przecież «wierzę w świętych obcowanie». Co to dla nas znaczy?” – pytał ks. Kościelniak. „Oznacza to, że między nami a nimi jest łączność. Oczywiście tak po ludzku chcielibyście wasze dzieci przytulić… Ale już teraz możemy być razem z nimi poprzez naszą modlitwę, bo przecież w czasie każdej eucharystii łączymy się z tym Kościołem, który jest w niebie!”

„Drodzy rodzice, dzisiaj Jezus patrzy na nas z miłością. On doskonale wie, że wasz ból jest wielki. Ale jednocześnie Chrystus mówi, że nikogo z nas nie zostawi. On mówi, że jest z nami! Jezus też przecież płakał po śmierci Łazarza. Więc te łzy za waszymi dziećmi są… Po prostu normalne, ludzkie. Śmierć dziecka przed narodzeniem daje wam prawo do przeżywania żałoby. Jeszcze raz z całą mocą powtórzę: jesteście rodzicami już na zawsze, już na wieki” – zakończył.

Trzydzieścioro troje utraconych dzieci

Po mszy świętej rodzice odmówili wspólnie akt zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu miłosierdziu.

We wspólną modlitwę włączyli się także artyści z krakowskiego Towarzystwa Śpiewaczego, którzy poprowadzili śpiew pieśni żałobnych. Obecne były także dziewice konsekrowane, by wesprzeć swoją modlitwą i ofiarą pogrążonych w smutku rodziców.

Ciała trzydzieściorga trojga dzieci, pochodzące z okresu od 1 kwietnia 2022 roku do 31 października 2023 roku, zostały przekazane przez cztery krakowskie szpitale: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, Centrum Medyczne Ujastek oraz Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza. 

Trumna z ciałami dzieci spoczęła na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich w Krakowie przy ul. Wielogórskiej 16. 

Groby dzieci utraconych w Krakowie

Ten, a także poprzednie pochówki dzieci utraconych zostały zorganizowane dzięki życzliwej współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz diecezjalnego duszpasterza rodzin dzieci utraconych.

W Krakowie mogiły dzieci utraconych znajdują się na ww. cmentarzu (pięć grobów), na cmentarzu parafialnym przy ul. Zawiłej (Krakowski Pomnik Dziecka Utraconego), na cmentarzu parafialnym przy ul. Gustawa Daniłowskiego 30, a także na cmentarzu komunalnym przy ul. Powstańców 48 (kwatera CCCXXXII). Aktualnie grobami opiekuje się Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, natomiast nie brak znaków cichej obecności pogrążonych w tęsknocie rodziców, którzy na mogiłach zostawiają nie tylko zapalone znicze czy kwiaty, ale także maskotki i inne drobiazgi, jako wyraz swojej miłości do pochowanych tam dzieci.

Opieka duszpasterska rodzin dzieci utraconych 

W każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 diecezjalny duszpasterz rodziców po stracie odprawia mszę świętą w intencji pogrążonych w żałobie rodziców i rodziny. Msze odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W czasie eucharystii rodziny składają na ołtarzu kartki z imionami zmarłych dzieci. Po mszy prowadzona jest adoracja, która kończy się indywidualnym błogosławieństwem rodziców Najświętszym Sakramentem. 

Ponadto w pierwszą sobotę czerwca w tamtejszym sanktuarium odbywa się pielgrzymka rodzin dzieci utraconych. Z kolei Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.

Aktualnie obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy człowiek, w tym także dziecko zmarłe przed narodzinami, ma prawo do godnego pochówku. Jeśli rodzina (z jakichkolwiek przyczyn) nie zdecyduje się na odebranie ciała ze szpitala, obowiązek zorganizowania pochówku dziecka spoczywa na gminie (zob. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi).

Tags:
dzieci nienarodzonemszapogrzeb
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail