Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Najstarszy jarmark świąteczny skończy niedługo 600 lat. Czy wiesz, gdzie się znajduje?

Striezelmarkt. Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy

fot. Jan S. / Shutterstock.com

Daniel Esparza - 12.12.23

Uważany za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy na świecie drezdeński Striezelmarkt oczarowuje mieszkańców i gości od 1434 roku.

Striezelmarkt pozostaje żywym świadectwem trwałości ducha świąt Bożego Narodzenia. Uważany za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy na świecie, według tradycji oczarowuje zarówno mieszkańców jak i gości już od 1434 roku.

Jarmark zawdzięcza swoją nazwę pysznemu przysmakowi, który przynajmniej dla mieszkańców jest synonimem Bożego Narodzenia. Allerheiligenstriezel,chleb Wszystkich Świętych”, znany również jako Striezel, to tradycyjny niemiecki, słodki, pleciony chleb, bogaty w rodzynki (czasem orzechy), który zajmuje centralne miejsce na rynku. Piekarze przychodzą na drezdeński rynek, aby zaprezentować i sprzedać jego własne wersje, w tym także tradycyjną odmianę Striezela: Stollen.

Jak sama nazwa wskazuje, Allerheiligenstriezel to chleb wypiekany na uroczystość Wszystkich Świętych. W Austrii i Bawarii tradycją było, że ojcowie chrzestni podczas tego święta wręczali striezela swoim chrześniakom. Z drugiej strony stollen to tradycyjny chleb bożonarodzeniowy, zawierający kilka innych składników, jak np. kandyzowane owoce. Często nazywany Christstollen (“ciastkiem Chrystusa”) lub Weinachtsstollen (“ciastem bożonarodzeniowym”), Stollen sprzedawany na drezdeńskim jarmarku nazywany jest po prostu Dresdner Stollen.

Spacer po Striezelmarkt to podróż do świątecznej krainy. Rynek z drewnianymi kramami i klasycznymi, migoczącymi światłami emanuje nieco nostalgicznym, ale klasycznym urokiem Bożego Narodzenia. Jak w przypadku większości jarmarków bożonarodzeniowych, rzemieślnicy oferują unikalne, ręcznie wykonane ozdoby, zabawki i prezenty, które odzwierciedlają dziedzictwo kulturowe miasta i okolic. Wisienką na torcie są tradycyjne niemieckie koncerty kolęd odbywające się na Striezelmarkt i stanowiące idealne tło dla rodzinnego spaceru.

Czy Striezelmarkt rzeczywiście jest najstarszy?

Obecnie niektórzy twierdzą, że tytuł najstarszego jarmarku bożonarodzeniowego należy do Norymbergi. Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze, na którym znajduje się ponad 150 straganów, słynie z Glühwein (grzanego wina) i ręcznie robionych dekoracji świątecznych. Choć z pewnością jest to jeden z najstarszych i najsłynniejszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie, jego początki sięgają dopiero XVI wieku. Drezno jest co najmniej o sto lat starsze.

W istocie Striezelmarkt (podobnie jak większość historycznych jarmarków bożonarodzeniowych) to coś więcej niż tylko targ: to żywe świadectwo trwałości wiary i tradycji. W miarę jak odwiedzający przechadzają się po stoiskach, stają się częścią ponadczasowego świętowania – święta Wcielenia Boga.  

Tags:
Boże NarodzenieciekawostkihandelNiemcy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail