Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Noce Wiary – wielkopostny program dla Czytelników Aletei

Noce Wiary – wielkopostny program dla Czytelników Aletei

Redakcja

Redakcja - 14.02.24

Noce Wiary – przed nami Wielki Post, w którym będziemy wędrować z mroku do światła. Spotykać się ze Słowem Bożym i słuchać tego, co mówi do nas Pan. Oddamy Mu nasz czas i otworzymy się na Jego działanie.

Posypanie głowy popiołem to za mało

Posypmy głowy popiołem,
uderzmy przed Panem czołem;
zapustne śmiechy na stronę,
cierniową wijmy koronę.

Obrzęd posypania głów popiołem każdego roku gromadzi w kościołach tłumy wiernych. Często ci, którzy nie uczestniczą w innych nabożeństwach, pojawiają się na mszy w Środę Popielcową, by przyjąć znak popiołu. To ważny gest i symbol, ale sam popiół nie zda się na nic, jeśli nie zdobędziemy się na dwie rzeczy: działanie i otwartość na Boga

W Księdze Jonasza przeczytamy, że mieszkańcy Niniwy posłuchali orędzia proroka. Sam król ogłosił: „Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. Niech obloką się w wory – niech żarliwie wołają do Boga! Niech każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą [popełnia] swoimi rękami. (Jon 3, 7-8). Ludzie nie tylko przyjmują znak nawrócenia, ale przede wszystkim zmieniają postępowania, a Bóg „ulitował się nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej” (Jon 3, 10).

My też w czasie tegorocznego Wielkiego Postu podejmijmy konkretne działanie.

Noce Wiary

Noc to często spotykany w Piśmie Świętym motyw. Symbolizuje czas chaosu, panowania zła, niepewności człowieka, ale też nadziei. Po nocy przychodzi bowiem świt, który otwiera człowieka na Boże działanie. W czasie Wielkiego Postu chcemy Was zaprosić, drodzy Czytelnicy Aletei, do wejścia w Noce Wiary

Przez badanie Biblii, medytację nad Słowem Bożym, jałmużnę z naszego czasu i snu będziemy dotykać ciemnych i trudnych obszarów naszego życia i duchowości, by pozwolić Bogu ulitować się nad nami i rozjaśnić naszego noce światłem swojej miłości. 

Wejdziemy w noce Starego i Nowego Testamentu, by dojść w końcu do najważniejszej nocy w historii świata – Wielkiej Nocy zmartwychwstania Jezusa.

Oto co dla Was przygotowaliśmy.

Poniedziałek – Przewodnik po Nocy Wiary

W poniedziałek na naszej stronie internetowej znajdziecie Przewodnik po Nocy Wiary. Jest to komentarz do fragmentu Pisma Świętego przygotowany przez zaprzyjaźnionych z nami biblistów i teologów. Wyjaśnią egzegetyczne niuanse i zawiłości tekstu oraz pokażą, jak możemy go odnieść do naszego życia.

Ułatwieniem w pracy nad tekstem Słowa Bożego będzie notatnik w formacie PDF, który będzie można pobrać, wydrukować i zapisywać w nim najważniejsze przemyślenia.

Środa – Od mroku do światła – medytacja nad Słowem

W środę zapraszamy Was do poświęcenia 10 minut na pogłębioną modlitwę ze Słowem Bożym. Na naszej stronie znajdziecie propozycję medytacji: kilka zdań, które wprowadzą Was w temat modlitwy. Możecie też skorzystać z medytacji prowadzonej w formie nagrania audio. Lektor, przy akompaniamencie spokojnej muzyki, przeprowadzi Was przez poszczególne etapy spotkania ze Słowem, przechodząc do doświadczenia mroku do światła Bożej obecności.

W notatniku znajdziecie miejsce do zapisania najważniejszych spostrzeżeń po spotkaniu z Bogiem.

Piątek – Czuwanie z Jezusem – nocna modlitwa

Piątek w Wielkim Poście to dzień, w którym wyraźnie słyszymy prośbę Jezusa: „Zostańcie tu i czuwajcie ze Mną!” (Mt, 26, 38). W każdy piątek zapraszamy Was do postu od snu i do modlitwy w nocy. Na naszej stronie znajdziecie schemat modlitwy nocnej: wprowadzenie, Liturgię godzin oraz szczególne intencje modlitewne. Zachęcamy, by podjąć się tej modlitwy w nocy, oddając swój czas Jezusowi i czuwając razem z Nim.

Także po tym spotkaniu i poście od snu znajdziesz w notatniku miejsce na zapisanie swoich spostrzeżeń i doświadczeń.

Słowo wprowadzone w czyn – wyzwanie

W notatniku na każdy tydzień, oprócz miejsca na zapisywanie przemyśleń, znajdziesz także Wyzwanie – będzie to propozycja wprowadzenia Słowa w czyn. Dzięki temu modlitwa, medytacja i spotykanie się z Jezusem będzie miało swoje odzwierciedlenie w konkretach dnia.

Potraktuj to wyzwanie jako inspirację dla własnych postanowień.


Noce Wiary – przed nami Wielki Post, w którym będziemy wędrować z mroku do światła. Spotykać się ze Słowem Bożym i słuchać tego, co mówi do nas Pan. Oddamy Mu nasz czas i otworzymy się na Jego działanie.

Tags:
bibliamedytacja chrześcijańskamodlitwapostpostanowieniaWielki Post
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail