Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 15/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Szatan manipuluje tobą poprzez gaslighting. Powiedz mu „stop!”

Satan manipulation narcissism gaslighting slavery virtue vice

Shutterstock

Tom Hoopes - 15.02.24

Wielki Post to czas decydującej konfrontacji między tobą a narcyzem, który manipuluje cię przez gaslighting.

Można patrzeć na Wielki Post – i na życie chrześcijańskie w ogóle – jako na okres, w którym wreszcie stawisz czoła osobie, która próbuje podważyć twoje racjonalne postrzeganie rzeczywistości. Popatrz na swoje życie duchowe, jako na uzasadnioną obronę własną.

Co to jest gaslighting?

Gaslighting to termin z psychologii potocznej, a nie z terminologii medycznej.

Mówimy o gaslightingu, gdy manipulująca osoba subtelnie (lub nie) próbuje zniekształcić rzeczywistość, by kontrolować inną osobę. Jak wygląda to w praktyce? Prezentuje się jako przyjaciel, który zawsze przedstawia się w roli ofiary, by osiągnąć swoje cele, lub jako konkurent w pracy, który tłumaczy, dlaczego nie powinieneś dążyć do awansu, na który pracowałeś, by samemu go zgarnąć.

Ta technika manipulacji jest często wykorzystywana przez osoby narcystyczne.

Narcyz numer 1

Pismo Święte opisuje taktykę gaslightingu stosowaną przez pierwszego narcystycznego manipulatora: Szatana. Poemat o upadku Adama i Ewy jest doskonałym przykładem gaslightingu.

„Czy rzeczywiście Bóg powiedział, że nie wolno wam jeść owoców z żadnego drzewa w ogrodzie?” – pyta Szatan, sugerując, że Bóg jest despotą.

Ewa daje się nabrać. Najpierw zauważa, że zakazany jest tylko jeden owoc, ale następnie idzie za sugestią Szatana, twierdząc, że Bóg zabiłby ją, gdyby nawet go dotknęła, nie mówiąc już o spożywaniu!

Szatan stosuje te same sztuczki wobec Jezusa podczas pierwszego Wielkiego Postu na pustyni. Sugeruje, że dobry Bóg pozwoliłby Jezusowi zamienić kamienie w chleb i uchroniłby Go przed cierpieniem i dał Mu władzę, która uczyniłaby Chrystusa niezależnym od Ojca. Jezus nie daje się zwieść jego podstępom, a Kościół daje nam Wielki Post, byśmy mogli iść za Jego przykładem.

Szatan twierdzi, że zasługujemy na przyjemności, których Bóg chce nam odmówić. Wielki Post jest momentem prawdy

Nie potrzebujemy Szatana szeptającego nam do ucha, by zrozumieć, jak to działa. Nasze cielesne pragnienia w naszym upadłym stanie już to robią. Widzimy puste kalorie i nasze ciało pragnie je spożyć; widzimy coś kuszącego i pożądamy tego; widzimy stracony czas i oddajemy się mu.

Następnie Szatan manipuluje nami, mówiąc: „Bóg jest despotą, który nie chce, byś cieszył się życiem. Zignoruj Go i rób, co chcesz!” Ale prawda jest taka, że Bóg napełnia nasze życie przyjemnościami każdego rodzaju – to On je wszystkie stworzył – i podążanie za Jego prawami zwiększy naszą radość życia w dłuższej perspektywie, a nie ją zmniejszy.

Post wielkopostny resetuje nasze postrzeganie świata i mówi Szatanowi – oraz nam samym – „Przyjemności są częścią życia, nie jego celem. Żyję dla Boga, nie dla przyjemności”.

Szatan mówi nam, że pieniądze są naszym zbawieniem. Wielki Post mówi, by je oddać

Szatan manipuluje nami, wmawiając, że będziemy zagubieni bez pieniędzy. Wierzymy mu. Co byśmy zrobili bez pieniędzy? Jesteśmy przekonani, że potrzebujemy ich coraz więcej.

Pracujemy przez długie godziny, by spłacić niekończące się długi. Potem wydajemy więcej, gromadząc dobra i pogrążając się jeszcze głębiej w długach. Myśli o pieniądzach wypełniają nasz dzień; przerywają nasz sen w nocy. Nigdy nie mamy ich dość i zawsze boimy się ich stracić. Pokładamy całą naszą ufność w pieniądzach, a one zawsze zdradzają to zaufanie.

Jałmużna wielkopostna zadaje cios kłamstwom Szatana na temat pieniędzy, obalając naszego idola. Możemy przetopić tego złotego cielca i wydać to złoto na prawdziwy obraz Boga – ludzi potrzebujących wokół nas.

Szatan manipuluje nami dokładnie w ten sam sposób, co robi to z małymi dziećmi

Wszyscy wiemy, jak absurdalną jest histeria, w którą wpadają małe dzieci, gdy nie dostają tego, czego chcą. Ale robimy to samo, przekonani, że odmowa spełnienia naszej woli jest atakiem na naszą godność.

Następnie zaczynamy manipulować innymi, by osiągnąć swoje cele. Zmuszamy naszą rodzinę do robienia tego, co chcemy, zamiast tego, co oni chcą; układamy sprawy w pracy tak, abyśmy otrzymali maksymalne uznanie i zostali obarczeni minimalną winą; stajemy się centrum każdej rozmowy, marginalizując innych.

Modlitwa wielkopostna jest okazją do ponownego postawienia Jezusa Chrystusa w centrum naszego życia. Spędzając czas na rozmowie z Nim, odnawiamy naszą przyjaźń i kształtujemy naszą samolubną wolę na Jego wolę pełną miłości.

Staw czoła manipulacjom Szatana w tym Wielkim Poście

On kłamie. Bóg stworzył nas do szczęścia, specjalnie stworzył świat dla nas, a Jego prawa pokazują nam drogę do pełnego korzystania z całej istniejącej rzeczywistości.

Wielki Post stawia opór kłamstwom Szatana, abyśmy w tę Wielkanoc mogli rozpocząć zupełnie nowe życie z Bogiem.

Tags:
grzechjałmużnamodlitwapokusapostWielki Post
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail