Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Trzy bitwy, z którymi się mierzymy tuż po przebudzeniu

woman-wake-up

LightField Studios | Shutterstock

przebudzenie

Karen Hutch - 27.02.24

Wyrabianie w swoim życiu dobrych nawyków, przezwyciężanie bitew, które stały się wadami, prowadzi nas do ciągłego rozwoju osobistego i większego zadowolenia z życia.

Wiele mówi się o nawykach, ale jak możemy włączyć je do naszej codzienności, aby wygrywać bitwy z naszymi słabościami? 

Psycholog Carmen Hernández, która pracuje z młodzieżą, podzieliła się z Aleteią tym, jak ważne jest kształtowanie dobrych nawyków w naszym codziennym życiu: “Nawyki są odzwierciedleniem naszego wnętrza. Jeśli Twoje nawyki będą dobre, będziesz mieć lepszą jakość życia, a także dobre zdrowie emocjonalne” – twierdzi.

Dobre nawyki pomogą nam pokonać pierwsze bitwy, jakie spotykamy na początku dnia; a to rozwinie siłę niezbędną do stawienia czoła większym bitwom. W ten sposób możemy przeciwdziałać złym nawykom, które powodują, że tracimy czujność i stają się wadami.

Dlatego dokonaliśmy wyboru tych nawyków, które możesz zacząć realizować zaraz po przebudzeniu.

1. PIERWSZA BITWA: LENISTWO

Zawsze obwiniamy budzik, który rano staje się naszym najgorszym wrogiem. Kto tego nie doświadczył, po głębokim i cudownym śnie nagle dzwoni budzik, sygnalizując, że czas wstać! 

Z pewnością twoją pierwszą reakcją jest wyłączenie alarmu, i drzemka jeszcze przez kilka minut. Przegrałeś już pierwszą bitwę tego dnia, którą toczyłeś z lenistwem. 

Oto rozwiązanie św. Josemarí Escrivy de Balaguer. “Bohaterska minuta. To dokładnie czas, kiedy trzeba wstawać. Bez wahania: nadprzyrodzona myśl i… Wstawaj! Bohaterska minuta: oto umartwienie, które wzmacnia twoją wolę, a nie osłabia twojej natury”.

2. DRUGA BITWA: ZAPOMNIENIE O PORANNEJ MODLITWIE

Ta i pozostałe bójki są powiązane z pierwszą, ponieważ odłożenie budzika powoduje, że budzimy się później, przez co często zapominamy przywitać się z Bogiem. 

Jak to pokonać? 

Po przebudzeniu poświęć kilka minut, aby podziękować Bogu za nowy dzień, na który ci pozwolił, mając świadomość, że każdy dzień to nowy początek i dobra okazja, aby być najlepszą wersją siebie. 

Nie zapomnijcie powierzyć swoich zajęć i całego dnia Najświętszej Maryi Pannie, aby Ona pomogła ci pokonać pokusy w ciągu dnia.

3. TRZECIA BITWA: SPÓŹNIENIE

Pamiętajcie, że mamy Boga porządku, więc i my musimy zachować porządek w swoim życiu. 

Czas innych ludzi jest tak samo cenny jak twój, dlatego warto wyrobić sobie nawyk wcześniejszego przychodzenia na każde spotkanie, do szkoły czy pracy. 

Jeśli nie będziesz wychodził z domu, ustal czas, jaki chcesz przeznaczyć na każdą rzecz, abyś mógł je zrealizować w odpowiednim czasie. 

Tags:
rozwójzdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail