Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 02/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

750 rocznica śmierci św. Tomasza z Akwinu

SAINT THOMAS AQUINAS

Public Domain

Maria Gierszewska - 07.03.24

W roku 2024 przypada 750 rocznica śmierci św. Tomasza z Akwinu. Kim był ten niezwykły święty? Jak zasłużył sobie na przydomek "Doctor Angelicus", czyli Doktor Anielski? Czym przysłużył się Kościołowi?

Życiorys

Tomasz urodził się na zamku Roccasecca niedaleko Akwinu (Włochy) w 1225 r. Jego ojciec, rycerz Landulf, był z pochodzenia Lombardczykiem, matka zaś była Normandką. Kiedy chłopiec miał 5 lat, rodzice oddali go w charakterze oblata do opactwa na Monte Cassino. Jednak Opatrzność miała inne zamiary wobec młodzieńca. Z niewyjaśnionych przyczyn opuścił on klasztor i udał się do Neapolu, gdzie studiował na tamtejszym uniwersytecie.

Tam zapoznał się z niedawno założonym przez św. Dominika (+ 1221) Zakonem Kaznodziejskim. Rok wstąpienia do tego zakonu nie jest bliżej znany. Święty miał wtedy ok. 20 lat. Spotkało się to z dezaprobatą rodziny. Wszelkimi sposobami, włącznie z dwuletnim aresztem domowym, próbowano zmienić jego decyzję; bezskutecznie. Wysłano nawet jego własną siostrę, Marottę, by mu dominikanów “wybiła z głowy”. Tomasz jednak umiał tak do niej przemówić, że sama wstąpiła do benedyktynek.

Przełożeni wysłali go na studia do Rzymu, a stamtąd około roku 1248 do Kolonii. Na tamtejszym uniwersytecie wykładał głośny uczony dominikański, św. Albert Wielki (+ 1260), który miał wypowiedzieć prorocze słowa o Tomaszu: “Nazywamy go niemym wołem, ale on jeszcze przez swoją naukę tak zaryczy, że usłyszy go cały świat”. W Kolonii Tomasz przyjął święcenia kapłańskie.

Po chlubnym ukończeniu studiów przełożeni wysłali go do Paryża, by na tamtejszej Sorbonie wykładał teologię. Był najpierw bakałarzem nauk biblijnych (1252-1253), z kolei wykładał Sentencje Piotra Lombarda (1253-1255). Zadziwiał wszystkich jasnością wykładów, wymową i głębią. Stworzył własną metodę, w której najpierw wysuwał trudności i argumenty przeciw danej prawdzie, a potem je kolejno zbijał i dawał pełny wykład.

Na skutek intryg, jakie przeciwnicy dominikanów rozbudzili na Sorbonie, Tomasz po siedmiu latach powrócił do Włoch. Na kapitule generalnej został mianowany kaznodzieją (1260). Przez pewien czas prowadził także wykłady na dworze papieskim Urbana IV (1261-1265). W latach 1265-1267 przebywał ponownie w domu generalnym Zakonu – w klasztorze św. Sabiny w Rzymie. W latach 1267-1268 przebywał w Viterbo jako kaznodzieja papieski.

Kiedy ucichła burza w Paryżu, przełożeni ponownie wysłali swojego czołowego teologa do Paryża (1269-1272). Po trzech latach wrócił do Włoch i wykładał na uniwersytecie w Neapolu (1272-1274). W tym samym czasie kapituła generalna zobowiązała go, aby zorganizował teologiczne studium generale dla Zakonu. Tomasz upatrzył sobie na miejsce tychże studiów Neapol.

W roku 1274 papież bł. Grzegorz X zwołał do Lyonu sobór powszechny. Zaprosił także Tomasza z Akwinu. Tomasz jednak, mając 48 lat, po krótkiej chorobie zmarł w drodze na sobór w opactwie cystersów w Fossanuova dnia 7 marca 1274 roku. Z tego właśnie powodu do roku 1969 doroczną pamiątkę św. Tomasza Kościół obchodził właśnie 7 marca, w dzień śmierci. Ten dzień przypada jednak prawie zawsze w Wielkim Poście. Dlatego reforma liturgiczna doroczne wspomnienie świętego przesunęła wyjątkowo na 28 stycznia – a więc na dzień przeniesienia jego relikwii do Tuluzy w 1369 r.

Doktor Anielski

Jednym z przydomków św. Tomasza jest “Doktor Powszechny” (communis) – wyraża on ogrom pracy i wkładu świętego w rozwój teologii. Niektórzy pokusili się nawet od stwierdzenie, że jego wkład jest większy, niż wszystkich innych teologów razem wziętych.

Inne określenie, jakim się go obdarza, to Doktor Anielski. Pochodzenie tego przydomka jest niejasne. Może odnosić się do jego zainteresowania angelologią i przyczynienia się do rozwoju także tej gałęzi nauk teologicznych. Jest on nazywany „anielskim” także ze względu na wielką czystość, jaką zdobył współpracując z łaską. Posiadał dar bezbłędnego i trafnego odróżniania dobra od zła. Wreszcie pewne upodobnienie do duchów niebieskim widać w niezwykłej umiejętności świętego, która pozwoliła mu stać się wybitnym teologiem. Był stanie uchwycić wielką jedność całej teologii – każde pytanie umieszczał w całościowej perspektywie.

Summa teologiczna

Św. Tomasz z Akwinu tworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem. Wywarł głęboki wpływ na ukierunkowanie zachodniej myśli chrześcijańskiej. Spuścizna literacka pozostawiona przez niego jest olbrzymia. Wprost wierzyć się nie chce, jak wśród tak wielu zajęć mógł napisać dziesiątki tomów. Wyróżniał się umysłem nie tylko analitycznym, ale także syntetycznym. On jedyny odważył się dać panoramę całej nauki filozofii i teologii katolickiej w systemie zdumiewająco zwartym. Najważniejszym jego dziełem jest Suma teologiczna.

Po łacinie zwąca się Summa theologiae to jedno z najważniejszych dzieł średniowiecznej filozofii i teologii. Powstała w latach 1268-1273. Z zamierzenia była pomyślana jako kompendium całej teologii dla początkujących teologów. Jest ona jednak bardziej encyklopedią teologiczną niż typowym podręcznikiem. Składa się z czterech części, z czego ostatnią dokończyli uczniowie Akwinaty.

Najbardziej popularnym tekstem przypisywanym jego autorstwu jest pieśń eucharystyczna Zbliżam się w pokorze (po łacinie Adoro te devote).

Źródła: brewiarz.pl

Tags:
św. Tomasz z Akwinu
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail