Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Przed tobą wybór drogi zawodowej? Mamy dla ciebie kilka wskazówek!

STUDENT PRAYING,LIBRARY

Ermolaev Alexander | Shutterstock

Edifa - 09.03.21

Wybór ścieżki zawodowej jest istotnym etapem życiowej drogi. Jeśli chcesz wybrać właściwie, poświęć trochę czasu na przyjrzenie się swoim predyspozycjom i pragnieniom.

Jaki zawód wybrać? Jakie studia najlepiej pomogą mi osiągnąć cel? Jeśli właśnie nastał w twoim życiu czas podjęcia takiej decyzji, zerknij na poniższe wskazówki. Mamy nadzieję, że pomogą ci w procesie rozeznawania.

Poznaj samego siebie

Wypisz swoje talenty

Aby rozwinąć swój projekt, zacznij od ustalenia swoich talentów. Wypisz swoje dobre cechy na kartce papieru oraz zapytaj przyjaciół i rodziców o to, jakie zalety w tobie dostrzegają. Zwróć uwagę na to, co spontanicznie cię pociąga. Co w idealnym świecie chciałbyś osiągnąć?

Odpowiedz sobie również na pytanie, co ci w tym przeszkadza: wątpliwości, brak zrozumienia w rodzinie itp.? Czego żałowałbyś najbardziej, gdybyś tego nie zrobił? Najczęściej twoje marzenia, choć czasem głęboko zakopane, prowadzą do tego, co dla ciebie najwłaściwsze.

Kompetencje teoretyczne czy praktyczne?

Weź pod uwagę sposób, w jaki pracujesz. Być może lepiej będziesz czuć się na studiach ukierunkowanych na działania praktyczne. Jesteś niezależny, kreatywny, jesteś domatorem, a może najlepiej sprawdzasz się w powtarzalnych pracach? Lubisz ambitne, ryzykowne projekty? Wolisz zadania wymagające precyzji czy kontaktu?

Odpowiedzi na te pytania nie ocenia się na plus czy na minus. Chodzi po prostu o znajomość samego siebie, tak, abyś mógł jak najlepiej określić swoje własne miejsce, jedyne w swoim rodzaju.

Testy osobowości

Nawet jeśli nie są one narzędziami doskonałymi i wyczerpującymi temat, testy osobowości pomogą ci określić swój profil. Również dobry coach może przygotować przegląd możliwych kierunków twojego rozwoju, nakreślający realne perspektywy. Każdy projekt zawodowy wpisuje się w projekt życia. Zastanów się nad tym, jakie są twoje wartości, motywacje, co stanowi o twojej równowadze. Co jesteś gotów poświęcić, a co dla ciebie nie podlega negocjacjom?

Kształć się w zawodzie, który cię interesuje

Staż jako sposób na… urealnienie 

Dowiedz się, jak wygląda rynek pracy. Poczytaj opisy stanowisk. Jeśli pociąga cię natura, możesz zostać agronomem, architektem krajobrazu, ogrodnikiem, leśnikiem czy hydrogeologiem. Otwórz się na różne możliwości. Następnie „przetestuj” te zawody w praktyce, podejmując staż. Dzięki temu będziesz mieć realny obraz pracy, którą chciałabyś w przyszłości wykonywać. Spotykaj się z ludźmi z tej dziedziny i pytaj o ich pracę, możliwości rozwoju oraz inne interesujące cię aspekty.

Sprawdź, jak przebiega ścieżka kształcenia zawodowego

Przyjrzyj się temu, czy masz zdolności potrzebne do realizacji twojego marzenia. Nim zaczniesz leczyć chorych i otworzysz własny gabinet, konieczne będzie ukończenie wieloletnich studiów na uniwersytecie medycznym. Nawet Matka Teresa wyposażyła się w narzędzia niezbędne do realizacji swoich ambicji, zdobywając wykształcenie jako pielęgniarka, aby móc przyjść z pomocą trędowatym. Jednak twoje marzenie jest ważne, bo to ono będzie twoją siłą napędową.

Nie rezygnuj zbyt szybko z pracy marzeń

Chciałbyś poświęcić się sztuce jako malarz lub muzyk, ale twoi rodzice oczekują, byś najpierw uzyskał jakiś dyplom? Uzbrój się w cierpliwość, pielęgnuj ten dar – nie zaprzepaszczasz w ten sposób swojej kariery. Odnieść sukces jako samouk? To również możliwe. Choć dyplom też się liczy, to nic nie jest z góry przesądzone. Twoja wola nauki, dążenie do sukcesu, twoja umiejętność dostosowania się do zespołu lub projektu okażą są najważniejsze.

Miej ufność w twoją przyszłość zawodową

Lęk o zawód bez przyszłości

Zaufaj sobie, patrz na swoje mocne strony, swój potencjał i determinację. Unikaj porównywania się, zamartwiania się porażkami lub sukcesami innych ludzi. Nie daj się zniechęcić ponurym perspektywom „zawodu bez przyszłości”. Tylko Bóg jeden zna przyszłość!


DOKONYWANIE WYBORÓW

Czytaj także:
Rozeznawać, by decydować – jak dokonywać dobrych życiowych wyborów?

Nie ma złych wyborów

Myśl pozytywnie i nie żałuj swoich wyborów. Nie ma decyzji idealnych. Dobry wybór to ten, którego dokonujesz w uczciwości wobec samego siebie i we właściwym momencie. Przed tobą na pewno… kolejne rozstaje dróg. Może okazać się, że jakaś inna, nowa droga bardziej ci odpowiada. Wtedy warto sięgnąć po krótkie kursy, konkursy wewnętrzne czy egzaminy poświadczające zdobyte doświadczenie zawodowe i próbować iść dalej.

Pomnażaj swoje talenty, nie zapominając o tym, że twoje życie nie zależy od wartości zdobytych dyplomów, ale od miłości i zaangażowania, jakie w to wkładasz!

Stéphanie Combe


DENTYSTA

Czytaj także:
Czy praca może być powołaniem?

Tags:
powołaniepraca
Top 10
Zobacz więcej